Większość lekarzy, z którymi rozmawiam na temat konsultacji pierwszorazowych twierdzi, że tego nie lubi. Albo się boi rozmawiać z pacjentami o pieniądzach, albo nie potrafi przekonywać do najlepszych rozwiązań, albo wstydzi się łatki “sprzedawcy usług”.
Wszyscy, gdyby tylko mogli, najchętniej by nie rozmawiali z pacjentami, tylko ich leczyli :))
Niezależnie ile masz lat pamiętaj, że o stomatologii wiesz więcej niż 99% społeczeństwa!
Nie bój się zatem pacjentów. Pacjenci przychodzą po poradę – udziel im jej. Nawet podstawowej.
Jeżeli nie czujesz się kompetentnie w danej dziedzinie stomatologii, powiedz, że chcesz skonsultować to jeszcze z zespołem.
Wytłumacz, że macie pośród Was osoby, które się w czymś specjalizują lub wspólnie ustalacie plan leczenia. Wszystko pokierowane dobrem pacjenta.
Zatem co zrobić, aby pacjent słuchał podczas konsultacji?
Wykorzystaj pierwsze spotkanie do pokazania swojej ludzkiej twarzy
Pamiętaj, że to pacjenci boją się stomatologa. Gabinet kojarzy się większości z wysokim poczuciem lęku i niskim poziomem zaufania. Postaraj się odwrócić te proporcje lub je chociaż zminimalizować.
Potraktuj pacjenta po partnersku. Tak jak potraktowałbym znajomego. Daj się wygadać. Wysłuchaj problemów jakie przyniósł ze sobą, jego historię. Okaż zrozumienie i empatię.
Zapewnij, że znalazł się w dobrym miejscu, bo zajmujecie się takimi zagadnieniami w zespole już od kilkunastu lat czy też wyleczyliście już setki/tysiące podobnych pacjentów.
Zapisz się TUTAJ na nasz darmowy newsletter i poznaj sprawdzone wskazówki o tym jak zapełniać kalendarze, pozyskując i utrzymując pacjentów, jak rekrutować, delegować i zarządzać zespołem, jak ustalać rentowny cennik i budować dochodową praktykę. [LINK DO ZAPISU]
Upewnij się, że pacjent rozumie skąd wziął się problem
Jak już ustaliliśmy, pacjenci najczęściej są zestresowani wizytą u stomatologa. W związku z tym musisz dołożyć starań, żeby po konsultacji coś jeszcze zapamiętali :))
Ułatw mu zrozumienie. Oprócz opowiadania o etiologii problemu, wykorzystaj grafiki lub ilustracje. Możesz posłużyć się prostymi rysunkami na kartce papieru. Zobrazuj to o czym mówisz.
Idealnie pokaż film lub animację 3D. Jest to o tyle istotne, że video (jako forma przekazu treści) trafia do większości odbiorców najlepiej! Tak najlepiej przyswajamy wiedzę.
Prezentując rozwiązania, przedstaw korzyści każdego z nich
Nie mów tylko o samych procedurach lecz o tym jak ich wykonanie wpłynie na życie pacjenta. Odtworzenie braków zębowych przy pomocy mostów na implantach to przecież komfort podczas jedzenia, możliwość gryzienia orzechów czy jabłek, odzyskana pewność siebie, młodsze rysy twarzy.
Tutaj pomocne oprócz animacji 3D będą również zdjęcia przed i po leczenia Twoich pacjentów. Idealnie całych twarzy, a nie tylko zdjęcia zębów w retraktorach.
Niech pacjent ma poczucie sprawczości
Jeżeli tylko istnieją takowe w Twoim gabinecie, daj pacjentom opcje do wyboru. Szczególnie jeżeli wpływają one na czas trwania oraz koszt leczenia.
Unikaj decydowania za pacjenta – na co będzie go stać. Niech sam podejmie decyzję o wersji leczenia.
Zawsze zaczynaj od najlepszego rozwiązania, które zaproponowałbyś swojej rodzinie. Nie oceniaj pacjentów po wyglądzie!
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, co zrobić, aby pacjent słuchał podczas konsultacji :))
Gdzie znaleźć materiały edukacyjne?
Zdjęcia przed i po leczeniu, możesz samodzielnie przygotować na podstawie swoich prac. Zapewne masz ich setki, jeżeli nie tysiące w komputerze.
Rysunki np. z przekrojem zęba również możesz przygotować samodzielnie i potem tylko kserować kolejnej kartki papieru.
Z animacjami już trochę trudniej. W internecie znajdziesz zapewne jakieś bezpłatne filmiki, ale ich jakość będzie słaba i prawdopodobnie nie znajdziesz tego czego aktualnie potrzebujesz (aby zobrazować dany problem lub rozwiązanie).
Alternatywnie możesz skorzystać z gotowych animacji 3D, które dostępne są w ramach odnawianej licencji.
Skąd pobrać animacje 3D?
Sporo tego typu filmów znajdziesz u amerykańskich producentów … ale również w naszej aplikacji IQ Dental :))
Bez dodatkowych opłat masz dostęp do ponad 120 animacji przedstawiających praktycznie wszystkie rodzaje leczenia oraz etiologię problemów stomatologicznych.
Stworzyliśmy je wszystkie od podstaw. Są nasze. Autorskie. Jedyne takie na świecie :))
Ponadto nie musisz niczego pobierać, ani katalogować. Wszystko jest gotowe do wyświetlenia we właściwym momencie. Wystarczy, że Ty zidentyfikujesz problemy na diagramie, a inteligentny algorytm dobierze właściwe animacje dla danego pacjenta . AUTOMATYCZNIE!
Odsuwając na bok estetykę tych animacji, która jest genialna 😉 oraz wartość edukacyjną dla pacjenta, ich najważniejszą korzyścią jest jednak oszczędność czasu stomatologa.
I teraz już wiesz co zrobić, aby pacjent słuchał podczas konsultacji:))
Tym czasem, miłego dnia i do zobaczenia za tydzień!
Arek „animator” Buziewicz
Znajdziesz mnie również tutaj:
Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet
Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/
Albo zapisz się na newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/
dodaj komentarz