Jak poprawić rentowność gabinetu?

Osiągnięcie finansowego sukcesu w Twoim gabinecie wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy medycznej, ale też zarządzania aspektami ekonomicznymi. I żeby poprawić rentowność swojego gabinetu, ja rekomenduję Ci skupić się na tych czterech obszarach.

Optymalizacja kosztów stałych

Pierwsza rzecz to optymalizacja kosztów stałych. Te wszystkie miesięczne wydatki, jak wynajem czy opłaty za media, czy pensje zespołu albo utrzymanie sprzętu to są właśnie koszty stałe, które stanowią istotną część twojego budżetu. I teraz monitorując te koszty, możesz poszukiwać różnych możliwości, aby poprawić swoją rentowność. Możesz np. negocjować z dostawcami. Są hurtownie, które oferują korzystniejsze warunki cenowe albo dla stałych klientów, albo przy zakupach hurtowych. Możesz też zainwestować w jakieś energooszczędne rozwiązania, jakieś ledowe oświetlenie albo systemy do klimatyzacji czy izolacja termiczna pomieszczeń. Możesz też np. wprowadzić jakieś automatyczne procesy do zarządzania magazynem, czyli stabilizacją albo zamówień. To wszystko wpływa nie tylko na obniżenie kosztów czy poprawę rentowności, ale też unikanie niepotrzebnych problemów związanych z popełnianiem co jakiś czas tych samych błędów.

Optymalizacja kalendarza i grafików przyjęć

Druga rzecz to optymalizacja kalendarza i grafików przyjęć. Wykorzystując np. system blokowania slotów w grafiku, możesz lepiej zarządzać dostępnością terminów, a dzięki temu też unikać nadmiernego obciążenia czy też nieplanowanych przerw w pracy. Pomocna też może być zasada, którą nazywam głazy, kamienie, piasek. Inaczej mówiąc, najpierw blokujesz czas na największe procedury. Jedna, dwie dziennie wystarczy. Następnie dodajesz do grafiku kilka krótszych zabiegów i dopiero na końcu „drobnicę”. Dzięki temu zapewnisz sobie stały przepływ pacjentów jednorazowych. Codziennie znajdziesz miejsce na duże procedury. Ustabilizujesz dzienne utargi i zoptymalizujesz czas pracy swojego zespołu. 

Zarządzanie gotówką, czyli tzw. cash flow.

Zresztą płynność finansowa to podstawa tak naprawdę każdej działalności, nie tylko gabinetu. Efektywnie zarządzając należnościami czy dbając o terminowe regulowania zobowiązań na przykład od pacjentów, unikniesz problemów z przepływami i zabezpieczysz gabinet na ewentualne trudności w przyszłości. Warto tym samym od początku budować np. poduszkę finansową. Odkładać regularnie część przychodów na konto oszczędnościowe czy fundusz rezerwowy, co zabezpieczy gabinet przed ewentualnymi jakimiś trudnymi czasami w przyszłości. Rekomenduję też regularnie monitorować należności od pacjentów, szczególnie ich terminowość, co pozwoli Ci szybko identyfikować ewentualne opóźnienia w płatnościach. No i wprowadź też zasadę ściągania ewentualnych należności. Ustal kto, kiedy i w jaki sposób powinien kontaktować się z takim niesłownym pacjentem, celem uregulowania jego należności. 

Inwestycje w sprzęt

Czwarta rzecz to inwestycje w sprzęt. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego czy to skanera, czy to fotela, czy to panoramy, dokładnie przeanalizuj potencjalny zwrot z tej inwestycji. Zastanów się ile zabiegów musisz przeprowadzić, aby ten sprzęt się zwrócił oraz czy jest faktycznie niezbędny do prowadzenia Twojego gabinetu. Dlaczego o tym mówię? Bo często widzę, że lekarze kupują trochę kierowani emocjami albo jakąś modą na rynku. I wydaje mi się, że ostatnią rzeczą, na której Ci powinno zależeć to aby nowy gadżet stał w kącie i się gdzieś kurzył. Jeżeli jednak potrzebujesz już tego nowego sprzętu, to porównaj różne modele u różnych dostawców, zanim się zdecydujesz na jakiś zakup. I moja rekomendacja, też zwróć uwagę na funkcjonalności tych sprzętów. Porównaj wszystkie koszty, ale nie tylko zakupu, a też wdrożenia, montażu czy eksploatacji później. Myślę, że warto też porozmawiać z innymi lekarzami i podpytać o ich opinie w oparciu o ich praktyczne doświadczenia z ich gabinetów. 

Znajdziesz mnie również tutaj:

Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet

Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/

Newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/

Arek Buziewicz

Zobacz wszystkie posty

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arek Buziewicz