Pierwszy poziom

Pierwszy poziom, który nazwałbym poziomem podstawowym, oznacza wykonaj zadanie tak, jak mówię. Musisz go zrealizować zgodnie z moimi szczegółowymi wytycznymi. Wszystko musi być dokładnie opisane i wyjaśnione. Ten etap wymaga dużo czasu i uwagi. Na koniec upewniam się, czy wszystko jest jasne i zrozumiałe.

Drugi poziom delegowania

Na drugim poziomie delegowania zadań możemy przyjąć podejście, że zanim coś wykonasz, musisz mi dokładnie opisać, co zamierzasz zrobić. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z pierwszego poziomu, gdzie szczegółowo opisywałem wszystko, teraz proszę ciebie, abyś przed rozpoczęciem zadania opisał/a mi, w jaki sposób planujesz je wykonać. Daję ci tylko tytuł zadania i krótki wstęp, abyś zrozumiał/a moje intencje, ale przebieg wykonania zadania musisz najpierw opisać i przedstawić mi do akceptacji. Wtedy udzielam informacji zwrotnej i ewentualnie zielone światło do działania.

Trzeci poziom delegowania

Trzeci poziom delegowania można określić jako zalecenie, abyś mi zarekomendował/a, co zrobisz, ale nie czekaj na moją akceptację. Często dotyczy to zadań, które są już na dalszym etapie współpracy, kiedy mamy większe zaufanie do siebie. Kiedy widzę, że osoba doskonale radzi sobie z zadaniami na poziomie pierwszym, przeszła na poziom drugi, teraz nadszedł czas, aby powierzyć zadania z większym zaufaniem.


Zapisz się TUTAJ na nasz darmowy newsletter i poznaj sprawdzone wskazówki o tym jak zapełniać kalendarze, pozyskując i utrzymując pacjentów, jak rekrutować, delegować i zarządzać zespołem, jak ustalać rentowny cennik i budować dochodową praktykę. [LINK DO ZAPISU]


Czwarty poziom delegowania

Na czwartym poziomie delegowania, osoba której powierzasz zadanie ma zdecydować i jedynie informować o jego przebiegu. To wymaga już ogromnego zaufania i długotrwałej współpracy, gdzie nasze zaufanie do siebie jest pełne, a mamy ustaloną sprawdzoną ścieżkę współpracy. Te zadania są takie, gdzie faktycznie nie oczekuję informowania przed ich rozpoczęciem. Jedyne, czego oczekuję, to informowanie mnie w trakcie, na przykład mówiąc: „Hej, zabrałem się za to zadanie. Jesteśmy w trakcie realizacji.” A po zakończeniu zadania informujesz mnie: „Hej, zadanie zostało zrealizowane. Napotkaliśmy pewne przeszkody, ale udało nam się je pokonać lub ominąć.” To są zadania najbardziej skomplikowane i długoterminowe, które mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Nie oczekuję już, jak wcześniej wspomniałem, opisywania zadania ani oczekiwania na informację zwrotną przed rozpoczęciem.

Piąty, ostatni poziom

Przechodząc do ostatniego, piątego poziomu delegowania i komunikacji, można go nazwać „działaj i realizuj cele”. To jest najwyższy poziom zaufania i współpracy, gdzie jesteśmy w stanie przekazać tej osobie zarządzanie projektem, działem, a nawet całą firmą. Na początku naszej współpracy, przed osiągnięciem tego piątego poziomu, wspólnie ustalamy cel naszego projektu lub istnienia firmy. Ja oddaję ci pałeczkę. Działaj. Mam pełne zaufanie, że poprowadzisz to dobrze. Proszę tylko, byś informował mnie regularnie, na przykład raz na kwartał, jak osiągamy nasze cele, abyśmy nie obudzili się zbyt późno w przypadku jakichkolwiek trudności. Oczywiście, jeśli potrzebujesz wsparcia, rozmowy, porady, jestem tutaj dla ciebie. Ale zasadniczo, masz pełną kontrolę i działasz samodzielnie.

Każdy z nas deleguje. Jednak jak to robić skutecznie?

Pamiętaj, że informacje o nowych filmach dostaje każdy subskrybent kanału na You Tube:   / @wartosciowygabinet  

Arek Buziewicz

Zobacz wszystkie posty

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arek Buziewicz