Przepis na sukces gabinetu
Każdy z nas korzysta z przepisów kulinarnych, które potem modyfikujemy pod siebie. Początkowo jednak prawie zawsze jest tak, że zaczynamy z założeniami kogoś innego – mało kiedy gotujemy coś “na czuja”. Zwłaszcza, gdy zależy nam na “zjadliwości” potrawy:))
Zastanawia mnie zatem dlaczego nie traktujemy w ten sposób edukacji z zarządzania. Oczekujemy od osób niewykwalifikowanych w tym zakresie, że zajmą się wszystkim. I że zrobią to dobrze. To jak wrzucenie składników do miski, następnie wymieszanie ich liczenie na to, że powstanie pyszna potrawa. Zazwyczaj tak nie będzie.
Po co tak ryzykować?
Zmierzam do tego, że o wiele bardziej rozsądnym posunięciem jest NAJPIERW oddać te osoby w ręce profesjonalisty, posłać na praktyki czy szkolenia, a NASTĘPNIE oczekiwać wykazywania się kompetencjami z zarządzania.
Często widzę rozgoryczonych właścicieli gabinetów, którym nie podoba się jak funkcjonuje ich gabinet czy jakie przychody generuje. Myślą, że ich problemy rozwiąże większa liczba pacjentów. Okazuje się jednak, że tkwią one gdzieś indziej, głęboko zakopane w strukturze czy fundamentach i to one warunkują sukces gabinetu.
Jak lepiej zarządzać gabinetem, gdy masz dużo czasu
Potem jednak procedowałbym bym zupełnie inaczej. W pierwszym przypadku kontynuowałbym edukację nabierając coraz więcej kompetencji miękkich i twardych. Warto też podkreślić, że będziesz łączyć dwie role osoby. Takiej osoby, która zarządza procesami czy procedurami, ale też i lidera, który buduje zespół. I ten rozwój kompetencji będzie z Tobą na długie lata, a być może nawet i do końca życia. Czyli podobnie jak jest to z rozwijaniem Twoich umiejętności klinicznych.
Sukces gabinetu – Arek ma rozwiązanie?:))
Problem ten występuje tak często, że zdecydowaliśmy się stworzyć jakiś czas temu dedykowaną usługę dla właścicieli i zespołów gabinetów stomatologicznych. Porządkujemy procesy, szkolimy personel i budujemy pomost pomiędzy dwiema stronami, by gabinet prosperował lepiej niż dotychczas. Efekty są bardzo zadowalające.
Nie jest to jednak jest tematem tego mailingu, więc jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, to odpisz na tę wiadomość, a sprawdzę, jak możemy Ci pomóc.
Wróćmy zatem do edukacji z zarządzania.
Praca nad “mentalem” i zarządzaniem
Bardzo istotne jest poważne podejście do tematu. Tak samo poważnie, jak podchodzisz do sterylizacji narzędzi w gabinecie, czy dbania o bezpieczeństwo pacjentów podczas zabiegów.
Zrób sobie rachunek sumienia. Przeanalizuj swój wolny czas i zweryfikuj, ile z niego chcesz i możesz przeznaczyć na zarządzanie.
Niezależnie czy masz go dużo, czy niewiele – początek będzie ten sam. Po pierwsze i najważniejsze – edukacja na własną rękę. Znasz to bardzo dobrze. Z pewnością masz na koncie wiele konferencji i szkoleń stomatologicznych.
Jeśli chcesz “umieć w zarządzanie”, to przyszedł czas na szkolenia, kursy, książki i konferencje właśnie z tego tematu. Zbudujesz dzięki temu fundamenty. Dowiesz się przy okazji, czy jest to coś, czym chcesz się zajmować, czy jednak wolisz całość zarządzania wydelegować (o tym dalej).
Co, gdy chcesz się tym zajmować?
Kontynuuj edukację. Nabieraj coraz więcej kompetencji miękkich i twardych. Przed Tobą jednak trudna droga. Będziesz łączyć w sobie dwie role – lidera, który buduje zespół, ale też niejako “strażnika” procesów i procedur. Nauka natomiast opłaci się, bo te kompetencje zostaną z Tobą na długie lata.
Co, gdy chcesz wydelegować zarządzanie?
W drugim przypadku od razu szukałbym osoby wewnątrz zespołu. Początkowo – do wsparcia. Docelowo – do przejęcia kwestii zarządzania. Kogoś, kto na początku odciążyłby mnie z prostych czynności administracyjnych, ale ostatecznie przejmowałby coraz więcej moich obowiązków.
Zainwestowałbym też w rozwój tej osoby – szkolenia, konferencje, kursy, mentoringi. Natomiast sam zająłbym się oglądaniem tego wszystkiego z tylnego fotela i skupiłbym się jedynie na roli lidera:))
Co, gdy jesteś właścicielem i lekarzem?
W takiej sytuacji rekomenduję Ci wybrać drugą opcję. Nawet jeżeli teraz masz tego czasu trochę więcej, to gwarantuję Ci, że w przyszłości będziesz po prostu szukać okazji, żeby go trochę uwolnić.
I jeżeli potrzebujesz wsparcia w takim zakresie, to odezwij się do mnie, bo pomagamy między innymi właśnie w tych aspektach.
Czy teraz znasz przepis na sukces gabinetu?:))
Znajdziesz mnie również tutaj:
Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet
Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/
Newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/
dodaj komentarz