Przepis na sukces gabinetu

Każdy z nas korzysta z przepisów kulinarnych. Potem lekko modyfikujemy je pod siebie. Ale na początku zawsze jest tak, że z założeniami kogoś innego zaczynamy. Mało kiedy gotujemy coś na czuja. Np. chcę upiec sernik, to sobie myślę a do tego ciasta to trzeba jakąś mąkę, jajka, trochę sera. Potem jakoś to wymieszać i do piekarnika. Tak to nie działa, bo potem będzie zakalec. Będzie niesmacznie, albo się potrujemy i będą nas brzuchy bolały. Oczywiście są pewne wyjątki, którym gotowanie przychodzi łatwo i komponują swoje przepisy, ale po pierwsze jest takich osób bardzo mało, a po drugie na pewno kiedyś podglądali jak to robi mama, tata czy babcia z dziadkiem. 

Dlaczego nie traktujemy w ten sposób edukacji z zarządzania? Oczekujemy od lekarzy np. profesjonalnego przygotowania, a od zespołu administracyjnego już niekoniecznie. Jednocześnie powierzamy tym osobom zarządzanie gabinetem i na ich rękach często spoczywa ewentualny sukces lub porażka gabinetu. Taka biznesowa oczywiście.

Dlaczego? Dlaczego tak ryzykować? Czy nie byłoby rozsądnym, aby oddać te osoby pod profesjonalne ręce, profesjonalne szkolenie czy praktyki? Często widzę rozgoryczonych właścicieli gabinetów, którym nie podoba się jak funkcjonuje ich gabinet czy jakie przychody generuje. I w pierwszej chwili tak jak z nimi by porozmawiać, to chcą mieć więcej pacjentów. Tak jakby to miało uzdrowić sytuację. Mało który z tych właścicieli reflektuje się, że problem jest dużo głębszy i leży gdzieś w strukturach organizacyjnych czy standardach gabinetu, czyli takich fundamentach. 

Praca nad “mentalem” i zarządzaniem

Pierwsza rzecz to popracowałbym trochę nad mentalnym i poważnym potraktowaniu zarządzania. Tak samo ważnym jak sterylizacja czy bezpieczeństwo pacjentów podczas zabiegu jest zarządzanie gabinetem. Następnie zrobiłbym sobie taki rachunek sumienia i przeanalizował swój posiadany wolny czas, który możesz i chcesz przeznaczyć na zarządzanie. Bo jeżeli masz go dużo, np. 20 dodatkowych godzin tygodniowo, to ja bym postępował zupełnie inaczej niż tych godzin, jakbym miał powiedzmy 2 lub 3. Natomiast w obu przypadkach zacząłbym tak samo, tzn. najpierw sam poszedłbym na jakieś szkolenia, na jakieś kursy, które zbudują mi fundamenty, zbudują moją podstawową wiedzę o zarządzaniu, wdrożą mnie w pewne zagadnienia. Oczywiście tę wiedzę też bym pogłębiał czytając inne praktyczne książki czy też poradniki.

Jak lepiej zarządzać gabinetem, gdy masz dużo czasu

Potem jednak procedowałbym bym zupełnie inaczej. W pierwszym przypadku kontynuowałbym edukację nabierając coraz więcej kompetencji miękkich i twardych. Warto też podkreślić, że będziesz łączyć dwie role osoby. Takiej osoby, która zarządza procesami czy procedurami, ale też i lidera, który buduje zespół. I ten rozwój kompetencji będzie z Tobą na długie lata, a być może nawet i do końca życia. Czyli podobnie jak jest to z rozwijaniem Twoich umiejętności klinicznych.

Jak lepiej zarządzać gabinetem, gdy masz mało czasu

W drugim przypadku od razu szukałbym osoby wewnątrz zespołu do wsparcia mnie w dłuższej perspektywie. Kogoś, kto na początku odciążyłby mnie z prostych czynności administracyjnych, ale docelowo przejmowałby coraz więcej moich obowiązków takich związanych z zarządzaniem. I co jeszcze? Zainwestowałbym też w rozwój tej osoby wysyłając ją konkretnie tę osobę na większą ilość szkoleń menedżerskich. Natomiast ja sam zająłbym się oglądaniem tego wszystkiego z tylnego fotela i skupiłbym się jedynie na roli lidera.

Najlepsza opcja, gdy jesteś właścicielem i lekarzem

Jeżeli jesteś właścicielem, który jednocześnie jest lekarzem, to rekomenduję Ci wybrać drugą opcję, bo nawet jeżeli teraz masz tego czasu trochę więcej, to gwarantuję Ci, że w przyszłości będziesz po prostu szukać okazji opcji na zwolnienie tego swojego czasu i przeznaczenie go na swoje pasje, przyjaciół czy rodzinę. I jeżeli potrzebujesz wsparcia w takim zakresie to też odezwij się do mnie, bo pomagamy między innymi właśnie w tych aspektach. 

Czy teraz znasz przepis na sukces gabinetu?:))

Znajdziesz mnie również tutaj:

Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet

Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/

Newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/

Arek Buziewicz

Zobacz wszystkie posty

dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arek Buziewicz