Czym jest MVP?
MVP to skrót od angielskiego terminu „Minimum Viable Product”, który często jest używany w branży IT. Oznacza on uproszczoną, minimalną wersję produktu, która spełnia oczekiwania użytkowników danej aplikacji lub produktu.
MVP z mojego życia
Pierwszy przykład jest związany z biurem mojej firmy, Marketize. Jak zapewne wiesz, zajmujemy się pozyskiwaniem pacjentów dla gabinetów stomatologicznych oraz budowaniem ich wizerunku głównie w Internecie. Zależało nam na zapewnieniu naszemu zespołowi dobrych i komfortowych warunków pracy. Jednocześnie chcieliśmy, aby było to przyjemne miejsce, gdzie ludzie będą przychodzić i spędzać czas, nawet poza godzinami pracy, na przykład grając w piłkarzyki czy korzystając z naszej mini siłowni.
Jednak z czasem zauważyliśmy, że potrzeby naszego zespołu były nieco inne. To, co my – właściciele, uważaliśmy za istotne, niekoniecznie było tym, czego nasi pracownicy faktycznie potrzebowali. Z perspektywy czasu widzę, że dla nich ważniejsze jest możliwość pracy zdalnej i asynchronicznej. Samo biuro nie spełniało takiej roli, jakiej oczekiwaliśmy. Teraz, kiedy przyglądam się temu z perspektywy koncepcji MVP, jestem przekonany, że gdybyśmy wcześniej porozmawiali z naszym zespołem, aby poznać ich potrzeby i zapytać, czy naprawdę potrzebują siłowni w biurze, mogłoby się okazać, że takiej potrzeby wcale nie ma. W rezultacie nie musielibyśmy w nią inwestować .
Zapisz się TUTAJ na nasz darmowy newsletter i poznaj sprawdzone wskazówki o tym jak zapełniać kalendarze, pozyskując i utrzymując pacjentów, jak rekrutować, delegować i zarządzać zespołem, jak ustalać rentowny cennik i budować dochodową praktykę. [LINK DO ZAPISU]
Inny przykład
Kolejny przykład dotyczy produktu IQDental, który być może znasz. To wspaniała aplikacja, używana w setkach gabinetów stomatologicznych w całym kraju, z udziałem tysięcy użytkowników. Jednak pamiętam, jak kilka lat temu rozpoczynaliśmy nad nią. Mieliśmy w sobie tę wewnętrzną potrzebę stworzenia czegoś idealnego, czegoś, co spełniłoby wszystkie nasze oczekiwania.
Z biegiem czasu jednak okazało się, że nasi użytkownicy, czyli osoby korzystające z programu, mieli inne priorytety i oczekiwania dotyczące funkcjonalności. Chcieli czegoś innego. W rezultacie proces tworzenia tego programu trwał wiele lat, podczas gdy wersja MVP mogłaby zostać wydana już po pół roku lub roku od startu. W ten sposób wypuścilibyśmy produkt, który spełniałby minimalne oczekiwania, a następnie dodawalibyśmy nowe funkcje w trakcie jego rozwoju.
MVP gabinetu stomatologicznego
W branży medycznej często zauważam podobne problemy. Widzę piękne gabinety stomatologiczne, wspaniałe wnętrza i doskonały sprzęt, ale czasami są one przesadnie wyposażone, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby. Często gabinety te dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie mają jeszcze pacjentów lub pełnego zespołu medycznego. Co więcej, wiele z tych zakupów, zarówno gabinetów jak i sprzętu, odbywa się na kredyt. Ale czy istnieje inny sposób, w jaki można by podejść do tworzenia wersji MVP takiego gabinetu stomatologicznego?
Oczywiście! Można zacząć od jednego fotela, a resztę pomieszczeń pozostawić na później, kiedy będzie to naprawdę potrzebne. Wyobraź sobie, że masz lokal o powierzchni 200 m² i planujesz projekt gabinetu. Projekt ten obejmuje recepcję, sterylizatornię oraz cztery gabinety stomatologiczne, ewentualnie także pomieszczenie konsultacyjne. Projektujesz wszystkie podłogi i instalacje, w szczególności te wodno-kanalizacyjne, które są niezbędne pod fotelami. Budujesz również wylewkę na całej powierzchni tego nowego lokalu, ale w rzeczywistości oddajesz do użytku jedynie część, czyli jeden lub ewentualnie dwa fotele, jeśli masz już odpowiednie zapotrzebowanie i kolejkę pacjentów.
Co dalej?
Kiedy już masz kolejkę pacjentów na kilka tygodni naprzód i zbudowany zespół, otwierasz kolejny gabinet, wyposażając go w fotel i meble. Następnie procedurę powtarzasz z trzecim i czwartym gabinetem. Dzięki temu nie musisz od razu inwestować dużych sum pieniędzy w pełne wyposażenie . Możesz to robić stopniowo, na przykład co pół roku lub co rok.
Więcej nie znaczy lepiej? Słów kilka o MVP!
Znajdziesz mnie również tutaj:
Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet
Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/
Albo zapisz się na newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/
dodaj komentarz