Opowiem Ci krótką historię

Historia o moim przyjacielu, który jest lekarzem, nie stomatologiem, i ma swój własny gabinet. Jakiś czas temu odwiedziłem go w celu wykonania zabiegu. Po zakończeniu, udałem się na recepcję, aby uregulować płatność. Usłyszałem kwotę 30 złotych i pomyślałem sobie, że to zbyt mało za taki prosty zabieg. Postanowiłem więc zaproponować zapłatę pełnej ceny. Bycie znajomymi nie oznacza bowiem automatycznie otrzymywania zniżek. Wręcz przeciwnie, uważam, że wśród przyjaciół, rodzin i znajomych powinniśmy sobie nawzajem pomagać, nie oczekując bezpłatnych usług. Wyobrażam sobie sytuację, w której ludzie z mojego otoczenia przychodzą do mojego gabinetu, jedni za drugimi, oczekując leczenia po kosztach lub nawet za darmo. W takiej sytuacji nie zarabiałbym nic, a wręcz dokładał do interesu, lecząc ich poza standardowym cennikiem. Mój przyjaciel odpowiedział na to, mówiąc: „Dobrze, zapłacisz pełną cenę następnym razem.” 

Nadszedł kolejny dzień i przybyłem na kolejny zabieg. Przygotowałem się mentalnie na zapłatę 300 złotych, ponieważ przeczytałem, że jest to profesjonalny zabieg, wymagający specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Wizualizowałem w myślach tę kwotę. Byłem gotowy zapłacić 300 złotych, a nie 30. Kiedy podszedłem do recepcji i rozliczyłem się po drugim zabiegu, pracownica powiedziała mi, że kwota wynosi 90 złotych. Skomentowałem, że miało być 100%. Ona odpowiedziała, że właśnie tyle zapłaciłem.

Doceń się!

Na początku kariery, kiedy się uczysz, kiedy zdobywasz swoje  pierwsze doświadczenie, masz też zapewne sporo pokory,  nie przesadzasz z cenami.  Z czasem nabierasz jednak tego doświadczenia.  Kupujesz lepszy sprzęt. Jesteś po kilkunastu, kilkudziesięciu szkoleniach.  Inwestujesz w swój rozwój, ale też i rozwój swojego gabinetu.  Nadal się jednak nie doceniasz.  Tłumaczysz sobie, że nie wypada, że konkurencja ma podobne ceny,  że moje miasto jest niebogate.  W związku z tym nikt nie zapłaci wyższych cen.


Zapisz się TUTAJ na nasz darmowy newsletter i poznaj sprawdzone wskazówki o tym jak zapełniać kalendarze, pozyskując i utrzymując pacjentów, jak rekrutować, delegować i zarządzać zespołem, jak ustalać rentowny cennik i budować dochodową praktykę. [LINK DO ZAPISU]


Coś ci pokażę (albo raczej opowiem:))

Mam jedną koszulkę, która jest sprana i przebarwiona. Strzępi się, a z niej wystają nitki. Co więcej, skurczyła się i teraz jest za krótka. Podobnie jest z butami, które niedawno zakupiłem – są już postrzępione, guma się odkleja, a wnętrze jest zużyte. Mimo że to znana marka, jakość jest dość kiepska.

W kontraście do tego, pewnego razu postanowiłem kupić koszulkę w sklepie Action, który słynie z tanich rzeczy. Okazało się, że mają tam również artykuły kuchenne i biurowe, a także odzież. Byłem sceptycznie nastawiony do jakości tych ubrań, gdyż jak może koszulka kosztować tylko 14 złotych? W ramach eksperymentu zdecydowałem się jednak ją kupić i przekonać samemu. Okazało się, że jest wykonana z 95% bawełny i 5% elastyny, jest miła w dotyku i świetnie wygląda. A co najważniejsze – mam ją już ponad rok, a wciąż wygląda dobrze, nie straciła na jakości. To czarna koszulka, która nie wyblakła ani nie zniszczyła się. 

Innym przykładem jest zakup jeansów w sklepie Carry oraz spodni marki Medicine, polskiej firmy. Oba te zakupy były stosunkowo niedrogie, kosztujące około 100-130 złotych, a mimo to wytrzymały wiele lat. Pragnę podkreślić, że nie twierdzę, iż nie istnieją porządne firmy oferujące wysoką jakość. Jednak zwracam uwagę, że w wielu przypadkach cena nie idzie w parze z jakością. Zgadzamy się pewnie, że jeśli produkt jest najtańszy na rynku, czy usługa jest najtańsza, to nawet jeśli ma pewne wady, wszyscy to zrozumieją. Przecież jest to najtańszy produkt i nie można oczekiwać najwyższej jakości. Natomiast sytuacja jest odwrotna, jeśli produkt jest drogi, a mimo to ma wady i niedociągnięcia.

Nie bój się podnosić cen!

Jeżeli oferujesz wysoką jakość, nie powinieneś się obawiać podnoszenia cen. Nie ma w tym niczego wstydliwego. Kiedy mówię o wysokiej jakości, mam na myśli efektywność leczenia oraz jego przewidywalność, powtarzalność i długotrwałość. Ale oczywiście, nie chodzi tylko o leczenie. Jakość odnosi się także do obsługi pacjentów w gabinecie, komfortu w poczekalni oraz jakości interakcji przez telefon.

Ustalanie cennika gabinetu stomatologicznego

Oczywiście, ustalanie cennika dla poszczególnych procedur to proces bardziej kompleksowy i wymaga dogłębnej analizy. Ważne jest, aby twój cennik był skorelowany z twoimi kosztami, a nie z kosztami konkurencji. Musisz wziąć pod uwagę wynajem lokalu, wynagrodzenia dla personelu, zatrudnianie lekarzy oraz koszty związane z reklamą i marketingiem.

Ponadto, cennik powinien być również dostosowany do czasu, jaki jest niezbędny na wykonanie danej procedury. To wpływa na marże, jakie oczekujesz w swoim gabinecie. Rozważając cenę, musisz uwzględnić czas i wysiłek, jakie wkładasz w wykonanie każdej procedury.

W przyszłości chciałbym podzielić się bardziej szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak tworzyć cennik. Dzisiaj jednak chciałem przekazać ci to ważne przesłanie. Ustalanie cennika jest procesem, który wymaga uwagi i analizy, ale kiedy podejdziesz do tego z odpowiednią wiedzą i świadomością, będziesz mógł stworzyć cennik, który odpowiada zarówno twoim kosztom, jak i oczekiwaniom dotyczącym marży w twojej praktyce.

Przesłanie tego odcinka

Przesłanie tego odcinka jest jasne – łatwo jest przegapić ten moment i nie docenić swojej wartości. Często, gdy zdobywamy doświadczenie i stajemy się coraz bardziej wykwalifikowani, zapominamy o tym, że mamy prawo do podniesienia naszych cen. Pamiętaj, że jak już wspomniałem wcześniej, ludzie poszukują profesjonalistów. Często są gotowi zapłacić więcej niż przeciętna cena na rynku, ponieważ doceniają wysoką jakość usług, które oferujesz jako specjalista w swojej dziedzinie.

Nie bój się i nie wstydź podnosić swoje ceny w odpowiednich sytuacjach. Jeśli jesteś pewien wartości swojej pracy i wiesz, że dostarczasz wysoką jakość, to masz prawo oczekiwać odpowiedniej rekompensaty za swoje wysiłki. To jest naturalny proces rozwoju i rozwijania się jako profesjonalista. Bądź pewny siebie i świadomy swojej wartości, a inni też zaczną ją dostrzegać.

Nie bój się podnosić cen!

Pamiętaj, że informacje o nowych filmach dostaje każdy subskrybent kanału na You Tube:   / @wartosciowygabinet  

Znajdziesz mnie również tutaj:

Facebook – https://www.facebook.com/wartosciowy.gabinet

Instagram: https://www.instagram.com/wartosciowy.gabinet/

Albo zapisz się na newsletter: https://wartosciowygabinet.pl/newsletter/

Arek Buziewicz

Zobacz wszystkie posty

komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arek Buziewicz